Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, јуни 2016

петок, 12 август 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јуни 2016 година изнесува 71 813, а
бројот на ноќевањата изнесува 171 861.


Бројот на туристите во јуни 2016 година, во однос на јуни 2015 година, е зголемен за 0.6%, а бројот на ноќевањата
е намален за 1.7%.


Бројот на домашните туристи во јуни 2016 година, во однос на јуни 2015 година, е зголемен за 1.7%, а бројот на
странските туристи е зголемен за 0.2%.


Бројот на ноќевањата на домашните туристи во јуни 2016 година, во однос на јуни 2015 година, е намален за
1.9%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е намален за 1.6%.


Во периодот јануари-јуни 2016 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е
зголемен за 8.6% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 10.2%, а кај странските има зголемување за
7.9%.


Во периодот јануари-јуни 2016 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата
е зголемен за 8.5% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 13.8%, а кај странските има зголемување за
5.4%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика