Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, мај 2016

вторник, 12 јули 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во мај 2016 година изнесува 86 234, а
бројот на ноќевањата изнесува 172 355.
Бројот на туристите во мај 2016 година, во однос на мај 2015 година, е зголемен за 5.1%, а бројот на ноќевањата
е зголемен за 0.8%.
Бројот на домашните туристи во мај 2016 година, во однос на мај 2015 година, е зголемен за 1.4%, а бројот на
странските туристи е зголемен за 6.7%.
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во мај 2016 година, во однос на мај 2015 година, е зголемен за 1.7%,
а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 0.3%.
Во периодот јануари-мај 2016 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е
зголемен за 11.1% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 12.5%, а кај странските има зголемување за
10.4%.
Во периодот јануари-мај 2016 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е
зголемен за 12.2% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 19.1%, а кај странските има зголемување за
8.0%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика