Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, април 2016

понеделник, 13 јуни 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во април 2016 година изнесува 57 462,
а бројот на ноќевањата изнесува 118 111.


Бројот на туристите во април 2016 година, во однос на април 2015 година, е зголемен за 9.9%, а бројот на
ноќевањата е зголемен за 13.9%.


Бројот на домашните туристи во април 2016 година, во однос на април 2015 година, е зголемен за 16.6%, а
бројот на странските туристи е зголемен за 7.0%.


Бројот на ноќевањата на домашните туристи во април 2016 година, во однос на април 2015 година, е зголемен
за 23.8%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 7.9%.


Во периодот јануари-април 2016 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите
е зголемен за 14.4% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 17.9%, а кај странските има зголемување
за 12.5%.


Во периодот јануари-април 2016 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата
е зголемен за 18.6% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 27.7%, а кај странските има зголемување
за 12.6%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика