Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, февруари 2016

вторник, 12 април 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во февруари 2016 година изнесува
32 467, а бројот на ноќевањата изнесува 72 385.
Бројот на туристите во февруари 2016 година, во однос на февруари 2015 година, е зголемен за 9.2%, а бројот
на ноќевањата е зголемен за 16.2%.
Бројот на домашните туристи во февруари 2016 година, во однос на февруари 2015 година, е зголемен за
17.6%, а бројот на странските туристи е зголемен за 4.9%.
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во февруари 2016 година, во однос на февруари 2015 година, е
зголемен за 19.8%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 13.9%.
Во периодот јануари-февруари 2016 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на
туристите е зголемен за 12.9% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 16.0%, а кај странските има
зголемување за 11.0%.
Во периодот јануари-февруари 2016 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на
ноќевањата е зголемен за 18.2% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 24.2%, а кај странските има
зголемување за 13.8%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика