Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, јануари 2016 година

понеделник, 14 март 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јануари 2016 година изнесува 38 162,
а бројот на ноќевањата изнесува 78 667.
Бројот на туристите во јануари 2016 година, во однос на јануари 2015 година, е зголемен за 16.3%, а бројот на
ноќевањата е зголемен за 20.2%.
Бројот на домашните туристи во јануари 2016 година, во однос на јануари 2015 година, е зголемен за 14.8%, а бројот
на странските туристи е зголемен за 17.5%.
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во јануари 2016 година, во однос на јануари 2015 година, е зголемен за
27.7%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 13.6%.
Бројот на туристите во јануари 2016 година, во однос на претходниот месец, е намален за 5.4% и тоа: кај домашните
туристи има намалување за 0.7%, а кај странските има намалување за 8.6%.
Бројот на ноќевањата во јануари 2016 година, во однос на претходниот месец, е зголемен за 1.6% и тоа: кај домашните
туристи има зголемување за 9.6%, а кај странските има намалување за 5.1%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика