Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, ноември 2015

вторник, 12 јануари 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во ноември 2015 година изнесува 41 793,
а бројот на ноќевањата изнесува 94 736.
Бројот на туристите во ноември 2015 година, во однос на ноември 2014 година, е зголемен за 14.6%, а бројот на
ноќевањата е зголемен за 16.5%.
Бројот на домашните туристи во ноември 2015 година, во однос на ноември 2014 година, е зголемен за 18.3%, а
бројот на странските туристи е зголемен за 12.2%.
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во ноември 2015 година, во однос на ноември 2014 година, е
зголемен за 26.2%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 8.8%.
Во периодот јануари-ноември 2015 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите
е зголемен за 10.3% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 5.4%, а кај странските има зголемување за
13.9%.
Во периодот јануари-ноември 2015 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата
е зголемен за 8.7% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 6.2%, а кај странските има зголемување за
12.3%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика