Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, октомври 2015

понеделник, 14 декември 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во октомври 2015 година изнесува
61 655, а бројот на ноќевањата изнесува 142 503.


Бројот на туристите во октомври 2015 година, во однос на октомври 2014 година, е намален за 0.7%, а бројот на
ноќевањата е намален за 0.9%.


Бројот на домашните туристи во октомври 2015 година, во однос на октомври 2014 година, е намален за 5.0%,
а бројот на странските туристи е зголемен за 1.8%.


Бројот на ноќевањата на домашните туристи во октомври 2015 година, во однос на октомври 2014 година,
е намален за 6.7%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 3.5%.


Во периодот јануари-октомври 2015 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите
е зголемен за 10.1% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 4.7%, а кај странските има зголемување
за 14.0%.


Во периодот јануари-октомври 2015 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на
ноќевањата е зголемен за 8.4% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 5.6%, а кај странските има
зголемување за 12.5%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика