Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, септември 2015

четврток, 12 ноември 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во септември 2015 година изнесува
79 218, а бројот на ноќевањата изнесува 184 262.
Бројот на туристите во септември 2015 година, во однос на септември 2014 година, е зголемен за 20.0%, а бројот
на ноќевањата е зголемен за 17.7%.
Бројот на домашните туристи во септември 2015 година, во однос на септември 2014 година, е зголемен за 11.5%,
а бројот на странските туристи е зголемен за 22.9%.
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во септември 2015 година, во однос на септември 2014 година, е
зголемен за 3.8%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 24.3%.
Во периодот јануари- септември 2015 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на
туристите е зголемен за 11.2% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 5.6%, а кај странските има
зголемување за 15.4%.
Во периодот јануари-септември 2015 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на
ноќевањата е зголемен за 9.1% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 6.2%, а кај странските има
зголемување за 13.4%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика