Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, август 2015

вторник, 13 октомври 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во август 2015 година изнесува
168 851, а бројот на ноќевањата изнесува 722 624.
Бројот на туристите во август 2015 година, во однос на август 2014 година, е зголемен за 16.1%, а бројот на
ноќевањата е зголемен за 14.7%.
Бројот на домашните туристи во август 2015 година, во однос на август 2014 година, е зголемен за 13.0%, а бројот
на странските туристи е зголемен за 20.8%.
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во август 2015 година, во однос на август 2014 година, е зголемен за
11.7%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 25.0%.
Во периодот јануари - август 2015 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите
е зголемен за 10.1% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 5.2%, а кај странските има зголемување за
14.2%.
Во периодот јануари - август 2015 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата
е зголемен за 8.3% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 6.4%, а кај странските има зголемување за
11.7%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика