Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, јули 2015

понеделник, 14 септември 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јули 2015 година изнесува 119 742,
а бројот на ноќевањата изнесува 520 283.
Бројот на туристите во јули 2015 година, во однос на јули 2014 година, е зголемен за 11.7%, а бројот на ноќевањата
е зголемен за 8.6%.
Бројот на домашните туристи во јули 2015 година, во однос на јули 2014 година, е зголемен за 7.5%, а бројот на
странските туристи е зголемен за 16.1%.
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во јули 2015 година, во однос на јули 2014 година, е зголемен за
7.7%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 11.2%.
Во периодот јануари-јули 2015 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е
зголемен за 7.9% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 0.7%, а кај странските има зголемување за
12.6%.
Во периодот јануари-јули 2015 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата
е зголемен за 4.8% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 2.1%, а кај странските има зголемување за
8.0%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика