Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, јуни 2015 година

четврток, 13 август 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јуни 2015 година изнесува 71 384, а
бројот на ноќевањата изнесува 174 785.
Бројот на туристите во јуни 2015 година, во однос на јуни 2014 година, е зголемен за 1.0%, а бројот на ноќевањата
е зголемен за 2.3%.
Бројот на домашните туристи во јуни 2015 година, во однос на јуни 2014 година, е зголемен за 10.3%, а бројот на
странските туристи е намален за 2.5%.
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во јуни 2015 година, во однос на јуни 2014 година, е зголемен за
10.6%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е намален за 1.8%.
Во периодот јануари-јуни 2015 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите
е зголемен за 6.5% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 2.9%, а кај странските има зголемување за
11.6%.
Во периодот јануари-јуни 2015 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата
е зголемен за 1.9% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 5.5%, а кај странските има зголемување за
6.9%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика