Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, март 2015 година

вторник, 12 мај 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во март 2015 година изнесува
36 160, а бројот на ноќевањата изнесува 75 150.


Бројот на туристите во март 2015 година, во однос на март 2014 година, е намален за 0.4%, а бројот на
ноќевањата е намален за 4.5%.


Бројот на домашните туристи во март 2015 година, во однос на март 2014 година, е намален за 13.5%, а бројот
на странските туристи е зголемен за 8.0%.


Бројот на ноќевањата на домашните туристи во март 2015 година, во однос на март 2014 година, е намален за
13.0%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 1.8%.


Во периодот јануари- март 2015 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите
е зголемен за 4.6% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 8.4%, а кај странските има зголемување
за 14.0%.


Во периодот јануари-март 2015 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата
е намален за 0.7% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 12.4%, а кај странските има зголемување
за 9.6%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика