Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, јануари 2015

петок, 13 март 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јануари 2015 година изнесува
32 806, а бројот на ноќевањата изнесува 65 472.
Бројот на туристите во јануари 2015 година, во однос на јануари 2014 година, е зголемен за 6.4%, а бројот на
ноќевањата е зголемен за 0.7%.
Бројот на домашните туристи во јануари 2015 година, во однос на јануари 2014 година, е намален за 1.0%, а
бројот на странските туристи е зголемен за 12.9%.
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во јануари 2015 година, во однос на јануари 2014 година, е
намален за 11.3%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 13.9%.
Бројот на туристите во јануари 2015 година, во однос на претходниот месец, е зголемен за 1.2% и тоа: кај
домашните туристи има зголемување за 15.2%, а кај странските има намалување за 7.5%.
Бројот на ноќевањата во јануари 2015 година, во однос на претходниот месец, е зголемен за 1.2% и тоа: кај
домашните туристи има зголемување за 9.3%, а кај странските има намалување за 4.8%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика