Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, декември 2014

четврток, 12 февруари 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот јануари- декември 2014 година, во однос
на истиот период од претходната година, бројот на туристите е зголемен за 4.8% и тоа: кај домашните туристи
има зголемување за 2.7%, а кај странските има зголемување за 6.4%.
Во периодот јануари- декември 2014 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на
ноќевањата е зголемен за 1.8% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 0.2%, а кај странските има
зголемување за 4.7%.
Бројот на туристите во декември 2014 година изнесува 32 413, а бројот на ноќевањата изнесува 64 687.
Бројот на туристите во декември 2014 година, во однос на декември 2013 година, е намален за 3.8%, а бројот
на ноќевањата е намален за 6.3%.
Бројот на домашните туристи во декември 2014 година, во однос на декември 2013 година, е намален за 6.9%,
а бројот на странските туристи е намален за 1.7%.
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во декември 2014 година, во однос на декември 2013 година, е
намален за 0.8%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е намален за 10.0%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика