Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, октомври 2014

петок, 12 декември 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во октомври 2014 година изнесува
62 079, а бројот на ноќевањата изнесува 143 807.


Бројот на туристите во октомври 2014 година, во однос на октомври 2013 година, е зголемен за 1.3%, а бројот
на ноќевањата е зголемен за 3.9%.


Бројот на домашните туристи во октомври 2014 година, во однос на октомври 2013 година, е зголемен за
14.3%, а бројот на странските туристи е намален за 4.8%.


Бројот на ноќевањата на домашните туристи во октомври 2014 година, во однос на октомври 2013 година, е
зголемен за 13.5%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е намален за 2.3%.


Во периодот јануари-октомври 2014 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на
туристите е зголемен за 5.2% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 3.0%, а кај странските има
зголемување за 6.9%.
Во периодот јануари-октомври 2014 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на
ноќевањата е зголемен за 2.0% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 0.2%, а кај странските има
зголемување за 5.4%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика