Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, август 2014 година

среда, 15 октомври 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во август 2014 година изнесува
145 445, а бројот на ноќевањата изнесува 630 230.
Бројот на туристите во август 2014 година, во однос на август 2013 година, е зголемен за 14.0%, а бројот на
ноќевањата е зголемен за 7.4%.
Бројот на домашните туристи во август 2014 година, во однос на август 2013 година, е зголемен за 12.2%, а
бројот на странските туристи е зголемен за 16.8%.
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во август 2014 година, во однос на август 2013 година, е зголемен
за 6.2%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 11.9%.
Во периодот јануари- август 2014 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите
е зголемен за 5.9% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 2.3%, а кај странските има зголемување
за 9.0%.
Во периодот јануари- август 2014 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на
ноќевањата е зголемен за 2.1% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 0.9%, а кај странските има
зголемување за 7.4%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика