Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, јули 2014

петок, 12 септември 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јули 2014 година изнесува
107 231, а бројот на ноќевањата изнесува 478 911.
Бројот на туристите во јули 2014 година, во однос на јули 2013 година, е намален за 3.9%, а бројот на ноќевањата
е намален за 7.0%.
Бројот на домашните туристи во јули 2014 година, во однос на јули 2013 година, е намален за 14.1%, а бројот
на странските туристи е зголемен за 9.9%.
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во јули 2014 година, во однос на јули 2013 година, е намален за
10.8%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 4.8%.
Во периодот јануари - јули 2014 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите
е зголемен за 3.1% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 2.5%, а кај странските има зголемување
за 7.2%.
Во периодот јануари - јули 2014 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата
е намален за 0.7% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 6.0%, а кај странските има зголемување за
6.3%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика