Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, март 2024 година

понеделник, 13 мај 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во март 2024 година изнесува 58 848, од
кои 31.3 % се домашни туристи, а 68.7 % се странски туристи.
Бројот на ноќевањата во март 2024 година изнесува 114 615, од кои 36.0 % се од домашните туристи, а 64.0 % од
странските туристи.
Во периодот јануари – март 2024 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е
зголемен за 14.4 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 8.6 %, а кај странските има зголемување за
18.0 %.
Во периодот јануари – март 2024 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е
зголемен за 14.8 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 14.2 %, а кај странските има зголемување за
15.3 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика