Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, декември 2023 година

понеделник, 12 февруари 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во декември 2023 година изнесува 55 875,
од кои 38.6 % се домашни туристи, а 61.4 % се странски туристи.
Бројот на ноќевањата во декември 2023 година изнесува 111 668, од кои 41.6 % се од домашните туристи, а 58.4 %
од странските туристи.
Во периодот јануари – декември 2023 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите
е зголемен за 20.6 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 0.6 %, а кај странските има зголемување за
36.6 %.
Во периодот јануари – декември 2023 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата
е зголемен за 10.1 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 1.4 %, а кај странските има зголемување за
22.9 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика