Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, јуни 2014

среда, 13 август 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јуни 2014 година изнесува 70 673,
а бројот на ноќевањата изнесува 170 898.
Бројот на туристите во јуни 2014 година, во однос на јуни 2013 година, е зголемен за 4.2%, а бројот на ноќевањата
е зголемен за 1.5%.
Бројот на домашните туристи во јуни 2014 година, во однос на јуни 2013 година, е намален за 10.9%, а бројот
на странските туристи е зголемен за 11.2%.
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во јуни 2014 година, во однос на јуни 2013 година, е намален за
10.8%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 8.8%.
Во периодот јануари-јуни 2014 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите
е зголемен за 6.1% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 5.2%, а кај странските има зголемување
за 6.5%.
Во периодот јануари-јуни 2014 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата
е зголемен за 4.5% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 1.4%, а кај странските има зголемување
за 6.8%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика