Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, август 2023 година

петок, 13 октомври 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во август 2023 година изнесува 216 872, од
кои 52.9 % се домашни туристи, а 47.1 % се странски туристи.
Бројот на ноќевањата во август 2023 година изнесува 877 138, од кои 75.2 % се од домашните туристи, а 24.8 % од
странските туристи.
Во периодот јануари – август 2023 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите
е зголемен за 22.0 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 0.4 %, а кај странските има зголемување за
42.4 %.
Во периодот јануари – август 2023 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата
е зголемен за 9.6 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 1.2 %, а кај странските има зголемување за
25.5 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика