Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, мај 2023 година

среда, 12 јули 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во мај 2023 година изнесува 100 977, од
кои 29.4 % се домашни туристи, а 70.6 % се странски туристи.
Бројот на ноќевањата во мај 2023 година изнесува 199 984, од кои 31.4 % се од домашните туристи, а 68.6 % од
странските туристи.
Во периодот јануари – мај 2023 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е
зголемен за 29.4 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 4.8 %, а кај странските има зголемување за
45.9 %.
Во периодот јануари – мај 2023 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е
зголемен за 18.6 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 0.6 %, а кај странските има зголемување за
31.9 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика