Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, април 2023 година

понеделник, 12 јуни 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во април 2023 година изнесува 69 934, од
кои 25.8 % се домашни туристи, а 74.2 % се странски туристи.
Бројот на ноќевањата во април 2023 година изнесува 130 702, од кои 28.4 % се од домашните туристи, а 71.6 % од
странските туристи.
Во периодот јануари – април 2023 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите
е зголемен за 24.3 %, и тоа: кај домашните туристи има намалување за 3.6 %, а кај странските има зголемување за
46.1 %.
Во периодот јануари – април 2023 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата
е зголемен за 13.6 %, и тоа: кај домашните туристи има намалување за 4.8 %, а кај странските има зголемување за
29.0 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика