Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, мај 2014

понеделник, 14 јули 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во мај 2014 година изнесува 76 419,
а бројот на ноќевањата изнесува 171 097.


Бројот на туристите во мај 2014 година, во однос на мај 2013 година, е зголемен за 13.1%, а бројот на ноќевањата
е зголемен за 12.5%.


Бројот на домашните туристи во мај 2014 година, во однос на мај 2013 година, е зголемен за 13.1%, а бројот на
странските туристи е зголемен за 13.0%.


Бројот на ноќевањата на домашните туристи во мај 2014 година, во однос на мај 2013 година, е зголемен за
9.8%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 14.3%.


Во периодот јануари-мај 2014 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите
е зголемен за 6.7% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 9.9%, а кај странските има зголемување
за 4.8%.


Во периодот јануари-мај 2014 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата
е зголемен за 5.7% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 5.4%, а кај странските има зголемување
за 5.9%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика