Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, јануари 2023 година

вторник, 14 март 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јануари 2023 година изнесува 43 384,
од кои 43.2 % се домашни туристи, а 56.8 % се странски туристи.
Бројот на ноќевањата во јануари 2023 година изнесува 88 635, од кои 50.0 % се од домашните туристи и 50.0 % од
странските туристи.
Вкупниот број на туристи во јануари 2023 година, во однос на јануари 2022 година, е зголемен за 10.3 %, а бројот на
ноќевањата е зголемен за 1.8 %.
Бројот на домашните туристи во јануари 2023 година, во однос на јануари 2022 година, е намален за 9.8 %, а бројот
на странските туристи е зголемен за 32.9 %.
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во јануари 2023 година, во однос на јануари 2022 година, е намален за
10.0 %, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 17.0 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика