Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, август 2022 година

петок, 14 октомври 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во август 2022 година изнесува 190 855, од
кои 60.9 % се домашни туристи, а 39.1 % се странски туристи.
 
Бројот на ноќевањата во август 2022 година изнесува 835 016, од кои 77.7 % се од домашните туристи, а 22.3 % од
странските туристи.
 
Во периодот јануари – август 2022 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите
е зголемен за 35.1 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 4.0 %, а кај странските зголемувањето е за
87.8 %.
 
Во периодот јануари – август 2022 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата
е зголемен за 20.1 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 2.4 %, а кај странските зголемувањето е за
78.3 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика