Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, јули 2022 година

понеделник, 12 септември 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јули 2022 година изнесува 169 449, од
кои 54.0 % се домашни туристи, а 46.0 % се странски туристи.
 
Бројот на ноќевањата во јули 2022 година изнесува 700 629, од кои 74.3 % се од домашните туристи, а 25.7 % од
странските туристи.
 
Во периодот јануари – јули 2022 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е
зголемен за 53.3 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 13.7 %, а кај странските зголемувањето е за
109.9 %.
 
Во периодот јануари – јули 2022 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата
е зголемен за 34.6 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 9.8 %, а кај странските зголемувањето е за
95.9 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика