Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, јуни 2022 година

петок, 12 август 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јуни 2022 година изнесува 83 532, од
кои 32.3 % се домашни туристи, а 67.7 % се странски туристи.
 
Бројот на ноќевањата во јуни 2022 година изнесува 189 111, од кои 39.0 % се од домашните туристи, а 61.0 % од
странските туристи.
 
Во периодот јануари - јуни 2022 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е
зголемен за 75.0 % и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 25.4 %, а кај странските зголемувањето е за
131.3 %.
 
Во периодот јануари - јуни 2022 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата
е зголемен за 66.3 % и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 29.0 %, а кај странските зголемувањето е за
109.2 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика