Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, мај 2022 година

вторник, 12 јули 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во мај 2022 година изнесува 71 627, од кои
31.6 % се домашни туристи, а 68.4 % се странски туристи.
Бројот на ноќевањата во мај 2022 година изнесува 153 686, од кои 35.1 % се на домашни туристи, а 64.9 % на странски
туристи.
Во периодот јануари - мај 2022 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е
зголемен за 74.3 % и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 26.7 %, а кај странските зголемувањето е за
133.0 %.
Во периодот јануари - мај 2022 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е
зголемен за 68.6 % и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 32.8 %, а кај странските зголемувањето е за
110.1 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика