Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, април 2014 година

четврток, 12 јуни 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во април 2014 година изнесува 44 478, а бројот на ноќевањата изнесува 94 033.
Бројот на туристите во април 2014 година, во однос на април 2013 година, е зголемен за 5.0%, а бројот на ноќевањата е зголемен за 0.6%.
Бројот на домашните туристи во април 2014 година, во однос на април 2013 година, е зголемен за 12.4%, а бројот на странските туристи е зголемен за 1.1%.
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во април 2014 година, во однос на април 2013 година, е зголемен за 2.8%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е намален за 1.0%.
Во периодот јануари-април 2014 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е зголемен за 3.5% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 8.4%, а кај странските има зголемување за 0.3%.
Во периодот јануари-април 2014 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е зголемен за 2.2% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 3.4%, а кај странските има зголемување за 1.2%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика