Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, март 2022 година

четврток, 12 мај 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во март 2022 година изнесува 39 786, од
кои 43.1 % се домашни туристи, а 56.9 % се странски туристи.
Бројот на ноќевањата во март 2022 година изнесува 87 074, од кои 44.1 % се од домашните туристи, а 55.9 % од
странските туристи.
Во периодот јануари - март 2022 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е
зголемен за 45.9 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 21.0 %, а кај странските зголемувањето е за
79.5 %.
Во периодот јануари - март 2022 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата
е зголемен за 41.6 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 22.2 %, а кај странските зголемувањето е за
67.0 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика