Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, февруари 2022 година

понеделник, 11 април 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во февруари 2022 година изнесува 35 642, од кои 46.9 % се домашни туристи, а 53.1 %  се странски туристи.

Бројот на ноќевањата во февруари 2022 година изнесува 76 536, од кои 45.9 % се од домашните туристи, а 54.1 % од странските туристи.

Во периодот јануари – февруари 2022 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е зголемен за 34.7 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 13.3 %, а кај странските зголемувањето е за 66.2 %.

Во периодот јануари – февруари 2022 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е зголемен за 30.9 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 14.6 %, а кај странските зголемувањето е за 54.1 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика