Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, јануари 2022 година

понеделник, 14 март 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јануари 2022 година изнесува 39 335,
од кои 52.9 % се домашни туристи, а 47.1 % се странски туристи.
 
Бројот на ноќевањата во јануари 2022 година изнесува 87 107, од кои 56.5 % се од домашните туристи, а 43.5 % од
странските туристи.
 
Вкупниот број на туристи во јануари 2022 година, во однос на јануари 2021 година, е зголемен за 40.0 %, а бројот на
ноќевањата е зголемен за 33.9 %.
 
Бројот на домашните туристи во јануари 2022 година, во однос на јануари 2021 година, е зголемен за 19.5 %, а бројот
на странските туристи е зголемен за 73.2 %.
 
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во јануари 2022 година, во однос на јануари 2021 година, е зголемен за
22.0 %, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 53.4 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика