Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, декември 2021 година

понеделник, 14 февруари 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во декември 2021 година изнесува 39 222,
од кои 53.0 % се домашни туристи, а 47.0 % се странски туристи.
 
Бројот на ноќевањата во декември 2021 година изнесува 78 237, од кои 52.9 % се од домашните туристи, а 47.1 % од
странските туристи.
 
Во периодот јануари – декември 2021 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите
е зголемен за 50.3 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 16.9 %, а кај странските зголемувањето е за
148.7 %.
 
Во периодот јануари – декември 2021 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата
е зголемен за 36.3 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 13.7 %, а кај странските зголемувањето е за
165.1 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика