Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, ноември 2021 година

петок, 14 јануари 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во ноември 2021 година изнесува 38 997,
од кои 45.5 % се домашни туристи, а 54.5 % се странски туристи.
Бројот на ноќевањата во ноември 2021 година изнесува 90 693, од кои 49.3 % се од домашни туристи, а 50.7 % од
странски туристи.
Во периодот јануари - ноември 2021 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите
е зголемен за 52.0 % и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 19.6 %, а кај странските зголемувањето е за
145.6 %.
Во периодот јануари - ноември 2021 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата
е зголемен за 36.5 % и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 14.6 %, а кај странските зголемувањето е за
164.7 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика