Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, септември 2021 година

петок, 12 ноември 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во септември 2021 година изнесува 68 578, од кои 46.5 % се домашни туристи, а 53.5 % се странски туристи.

Бројот на ноќевањата во септември 2021 година изнесува 165 486, од кои 48.8 % се од домашните туристи, а 51.2 % од странските туристи.

Во периодот јануари – септември 2021 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е зголемен за 49.8 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 23.0 %, а кај странските зголемувањето е за 127.0 %.

Во периодот јануари – септември 2021 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е зголемен за 33.9 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 15.4 %, а кај странските зголемувањето е за 150.8 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика