Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, мај 2021 година

понеделник, 12 јули 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во мај 2021 година изнесува 36 520, од кои 52.0 % се домашни туристи, а 48.0 %  се странски туристи.

Бројот на ноќевањата во мај 2021 година изнесува 79 413, од кои 48.1 % се од домашните туристи, а 51.9 % од странските туристи.

Во периодот јануари - мај 2021 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е зголемен за 10.0 % и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 63.3 %, а кај странските има намалување за 21.6 %.

Во периодот јануари - мај 2021 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е зголемен за 16.6 % и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 44.6 %, а кај странските има намалување за 4.9 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика