Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, април 2021 година

понеделник, 14 јуни 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во април 2021 година изнесува 19 064, од кои 52.3 % се домашни туристи, а 47.7 % се странски туристи.

Бројот на ноќевањата во април 2021 година изнесува 42 117, од кои 51.9 % се од домашните туристи, а 48.1 % од странските туристи.

Во периодот јануари – април 2021 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е намален за 19.4 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 23.3 %, а кај странските има намалување за 44.3 %.

Во периодот јануари – април 2021 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е намален за 12.8 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за  12.4 %, а кај странските има намалување за 32.0 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика