Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, март 2021 година

петок, 14 мај 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во март 2021 година изнесува 23 000, а бројот на ноќевањата изнесува 52 056.

Бројот на туристите во март 2021 година, во однос на март 2020 година, е зголемен за 28.2 %, а бројот на ноќевањата е зголемен за 24.1 %.

Бројот на домашните туристи во март 2021 година, во однос на март 2020 година, е зголемен за 76.9 %, а бројот на странските туристи е намален за 1.6 %.

Бројот на ноќевањата на домашните туристи во март 2021 година, во однос на март 2020 година, е зголемен за 35.7 %, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 13.8 %.

Во периодот јануари – март 2021 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е намален за 34.7 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 2.3 %, а кај странските има намалување за 56.1 %.

Во периодот јануари – март 2021 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е намален за 28.2 %, и тоа: кај домашните туристи има намалување за 5.6 %, а кај странските има намалување за 45.3 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика