Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, март 2014

вторник, 13 мај 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во март 2014 година изнесува
36 290, а бројот на ноќевањата изнесува 78 721.
Бројот на туристите во март 2014 година, во однос на март 2013 година, е зголемен за 5.2%, а бројот на
ноќевањата е зголемен за 7.5%.
Бројот на домашните туристи во март 2014 година, во однос на март 2013 година, е зголемен за 20.6%, а бројот
на странските туристи е намален за 2.7%.
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во март 2014 година, во однос на март 2013 година, е зголемен за
16.0%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 1.8%.
Во периодот јануари-март 2014 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите
е зголемен за 2.8% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 6.9%, а кај странските бројот остана на
исто ниво.
Во периодот јануари-март 2014 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата
е зголемен за 2.9% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 3.7%, а кај странските има зголемување
за 2.3%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика