Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, февруари 2021 година

понеделник, 12 април 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во февруари 2021 година изнесува 27 569, а бројот на ноќевањата изнесува 60 013.

Бројот на туристите во февруари 2021 година, во однос на февруари 2020 година, е намален за 41.7 %, а бројот на ноќевањата е намален за 36.8 %.

Бројот на домашните туристи во февруари 2021 година, во однос на февруари 2020 година, е намален за 10.4 %, а бројот на странските туристи е намален за 60.2 %.

Бројот на ноќевањата на домашните туристи во февруари 2021 година, во однос на февруари 2020 година, е намален за 14.8 %, а бројот на ноќевањата на странските туристи е намален за 52.1 %.

Во периодот јануари - февруари 2021 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е намален за 45.7 %, и тоа: кај домашните туристи има намалување за 11.3 %, а кај странските има намалување за 65.4 %.

Во периодот јануари - февруари 2021 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е намален за 38.9 %, и тоа: кај домашните туристи има намалување за 15.1 %, а кај странските има намалување за 56.4 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика