Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, јануари 2021 година

петок, 12 март 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јануари 2021 година изнесува 28 102, а бројот на ноќевањата изнесува 65 031.

Бројот на туристите во јануари 2021 година, во однос на јануари 2020 година, е намален за 49.2 %, а бројот на ноќевањата е намален за 40.7 %.

Бројот на домашните туристи во јануари 2021 година, во однос на јануари 2020 година, е намален за 12.1 %, а бројот на странските туристи е намален за 69.8 %.

Бројот на ноќевањата на домашните туристи во јануари 2021 година, во однос на јануари 2020 година, е намален за 15.3 %, а бројот на ноќевањата на странските туристи е намален за 60.2 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика