Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, декември 2020 година

петок, 12 февруари 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во декември 2020 година изнесува 31 175, а бројот на ноќевањата изнесува 60 345.

Бројот на туристите во декември 2020 година, во однос на декември 2019 година, е намален за 49.3 %, а бројот на ноќевањата е намален за 49.5 %.

Бројот на домашните туристи во декември 2020 година, во однос на декември 2019 година, е зголемен за 20.7 %, а бројот на странските туристи е намален за 85.2 %.

Бројот на ноќевањата на домашните туристи во декември 2020 година, во однос на декември 2019 година, е зголемен за 2.0 %, а бројот на ноќевањата на странските туристи е намален за     81.6 %.

Во периодот јануари ‒ декември 2020 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е намален за 60.5 %, и тоа: кај домашните туристи има намалување за 18.3 %, а кај странските има намалување за 84.4 %.

Во периодот јануари ‒ декември 2020 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е намален за 48.0 %, и тоа: кај домашните туристи има намалување за      14.2 %, а кај странските има намалување за 84.0 %.

 


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика