+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, октомври 2020 година

понеделник, 14 декември 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во октомври 2020 година изнесува 33 929, а бројот на ноќевањата изнесува 80 612.

Бројот на туристите во октомври 2020 година, во однос на октомври 2019 година, е намален за 65.1 %, а бројот на ноќевањата е намален за 59.7 %.

Бројот на домашните туристи во октомври 2020 година, во однос на октомври 2019 година, е намален за 11.4 %, а бројот на странските туристи е намален за 87.4 %.

Бројот на ноќевањата на домашните туристи во октомври 2020 година, во однос на октомври 2019 година, е намален за 14.0 %, а бројот на ноќевањата на странските туристи е намален за 84.8 %. Во периодот јануари ‒ октомври 2020 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е намален за 60.8 %, и тоа: кај домашните туристи има намалување за 20.0 %, а кај странските има намалување за 84.2 %.

Во периодот јануари ‒ октомври 2020 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е намален за 47.2 %, и тоа: кај домашните туристи има намалување за 14.1 %, а кај странските има намалување за 84.1 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика