Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, јануари 2014 година

среда, 12 март 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јануари 2014 година изнесува
30 836, а бројот на ноќевањата изнесува 65 019.


Бројот на туристите во јануари 2014 година, во однос на јануари 2013 година, е намален за 2.9%, а бројот на
ноќевањата е намален за 2.9%.


Бројот на домашните туристи во јануари 2014 година, во однос на јануари 2013 година, е намален за 5.8%, а
бројот на странските туристи е намален за 0.2%.


Бројот на ноќевањата на домашните туристи во јануари 2014 година, во однос на јануари 2013 година, е
намален за 6.2%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 1.0%.


Бројот на туристите во јануари 2014 година, во однос на претходниот месец, е намален за 8.4% и тоа: кај
домашните туристи има зголемување за 8.3%, а кај странските има намалување за 19.5%.


Бројот на ноќевањата во јануари 2014 година, во однос на претходниот месец, е намален за 5.8% и тоа: кај
домашните туристи има зголемување за 22.2%, а кај странските има намалување за 24.8%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика