Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, ноември 2013 година

среда, 15 јануари 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во ноември 2013 година изнесува
34 113, а бројот на ноќевањата изнесува 79 025.
Бројот на туристите во ноември 2013 година, во однос на ноември 2012 година, е намален за 1.9%, а бројот на
ноќевањата е намален за 1.9%.
Бројот на домашните туристи во ноември 2013 година, во однос на ноември 2012 година, е намален за 7.1%,
а бројот на странските туристи е зголемен за 1.8%.
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во ноември 2013 година, во однос на ноември 2012 година,
е намален за 6.3%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 2.0%.
Во периодот јануари-ноември 2013 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на
туристите е зголемен за 5.7% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 3.0%, а кај странските има
зголемување за 13.4%.
Во периодот јануари-ноември 2013 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот
на ноќевањата остана на исто ниво. Кај домашните туристи има намалување за 4.7%, а кај странските има
зголемување за 7.8%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика