Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, октомври 2013 година

четврток, 12 декември 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во октомври 2013 година изнесува
61 300, а бројот на ноќевањата изнесува 138 375.


Бројот на туристите во октомври 2013 година, во однос на октомври 2012 година, е зголемен за 19.0%, а бројот
на ноќевањата е зголемен за 13.0%.


Бројот на домашните туристи во октомври 2013 година, во однос на октомври 2012 година, е зголемен за 6.1%,
а бројот на странските туристи е зголемен за 26.1%.


Бројот на ноќевањата на домашните туристи во октомври 2013 година, во однос на октомври 2012 година, е
зголемен за 11.9%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 13.7%.


Во периодот јануари- октомври 2013 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на
туристите е зголемен за 6.1% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 2.8%, а кај странските има
зголемување за 14.1%.


Во периодот јануари- октомври 2013 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на
ноќевањата е зголемен за 0.1% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 4.6%, а кај странските има
зголемување за 8.2%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика