Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, септември 2013 година

вторник, 12 ноември 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во септември 2013 година изнесува
63 827, а бројот на ноќевањата изнесува 156 515.


Бројот на туристите во септември 2013 година, во однос на септември 2012 година, е зголемен за 5.6%, а бројот
на ноќевањата е намален за 5.9%.


Бројот на домашните туристи во септември 2013 година, во однос на септември 2012 година, е намален за
12.1%, а бројот на странските туристи е зголемен за 14.0%.


Бројот на ноќевањата на домашните туристи во септември 2013 година, во однос на септември 2012 година, е
намален за 18.0%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 1.1%.


Во периодот јануари-септември 2013 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на
туристите е зголемен за 4.9% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 3.4%, а кај странските има
зголемување за 12.7%.


Во периодот јануари-септември 2013 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на
ноќевањата е намален за 0.8% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 5.3%, а кај странските има
зголемување за 7.6%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика