Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, август 2013 година

среда, 16 октомври 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во август 2013 година изнесува
127 607, а бројот на ноќевањата изнесува 586 635.


Бројот на туристите во август 2013 година, во однос на август 2012 година, е зголемен за 11.4%, а бројот на
ноќевањата е намален за 0.9%.


Бројот на домашните туристи во август 2013 година, во однос на август 2012 година, е зголемен за 7.7%, а
бројот на странските туристи е зголемен за 17.8%.


Бројот на ноќевањата на домашните туристи во август 2013 година, во однос на август 2012 година, е намален
за 2.5%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 5.5%.


Во периодот јануари- август 2013 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите
е зголемен за 4.8% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 2.7%, а кај странските има зголемување
за 12.5%.
Во периодот јануари- август 2013 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на
ноќевањата е намален за 0.3% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 4.6%, а кај странските има
зголемување за 8.8%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика