Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, јули 2013

петок, 13 септември 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јули 2013 година изнесува
111 620, а бројот на ноќевањата изнесува 515 069.
Бројот на туристите во јули 2013 година, во однос на јули 2012 година, е намален за 4.5%, а бројот на ноќевањата
е намален за 5.6%.
Бројот на домашните туристи во јули 2013 година, во однос на јули 2012 година, е намален за 13.1%, а бројот
на странските туристи е зголемен за 10.3%.
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во јули 2013 година, во однос на јули 2012 година, е намален за
9.1%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 7.4%.
Во периодот јануари-јули 2013 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите
е зголемен за 2.8% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 7.1%, а кај странските има зголемување
за 11.4%.
Во периодот јануари-јули 2013 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата
остана на исто ниво. Кај домашните туристи има намалување за 6.1%, а кај странските има зголемување за
9.7%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика